Małe roboty niczym mrówki

Wszyscy wiemy jak działają kolonie mrówek, gdzie każda mała istota jest częścią systemu i bardzo dobrze wie co należy do jej zadań. Tak samo może być z maleńkimi robotami, które mogą tworzyć kolonie małych maszyn ściśle współpracując między sobą przy budowie różnych rzeczy. Roboty nie muszą być wielkie i wielozadaniowe do czego sie przyzwyczajamy.

Konstruktorzy małych robocików podeszli do problemu z wielozadaniowymi robotami od drugiej strony tzn. stworzyli proste i małe robociki których siła tkwi w dużej liczbie oraz idealnej współpracy. W przyrodzie pszczoły oraz owady funkcjonują na takiej zasadzie i bardzo dobrze sobie radzą.

DM3 (Diamagnetic Micro Manipulation) firmy SRI International, bo tak właśnie nazywają się malutkie roboty mogą się znakomicie sprawdzić podczas montażu elektroniki, eksperymentów biotechnologicznych w laboratoriach oraz montażach małych systemów mechanicznych w trudnych warunkach.

Jak można się domyślić, finansowanie rozwoju tej technologii pochodzi z wojska i jest częścią programu DARPA.

Na poniższym filmiku można zobaczyć małe roboty w akcji które poruszają się jak małe owady.

Przewiduje się że malutkie roboty mogą zrewolucjonizować przemysł w przyszłości. Jak będzie naprawdę przekonamy się za kilka, kilkanaście lat.

Źródło: dvice.com
Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany


Napisz komentarz


Imię

Email

Url