Pentagon – robot do zmieniana opon w samochodzie

Już teraz różnego rodzaju roboty wykonują mnóstwo pracy. Wkrótce do listy robotów może trafić nowy rodzaj robota.
Defence Advanced Research Projects Agency posiadają robota który potrafi zmienić oponę, odkręcić, zdjąć oraz nałożyć za pomocą specjalnego klucza. Roboty mogą same zmieniać klucze dzięki czemu stają sie coraz bardziej uniwersalne. Na dzień dzisiejszy roboty nie są tak szybkie jak załogi w PIT Stopie ale z czasem roboty napewno będą zmieniać koło szybciej.

Grill Pratt, kierownik programu w DARPA, powiedział dla New York Times, że zdolność do poruszania się robota jak ludzka ręka ma wiele zalet w różnych dziedzinach przemysłu. Wyobraźmy sobie robota który potrafi rozpoznać karabin w worku czy pudełku za pomocą dotyku. W przyszłości to roboty będą sprawdzać podejrzane ładunki, porzucone plecaki na lotniskach. Teraz robi to żołnierz narażając swoje zdrowie a nieraz także życie.

Postępy w budowie praktycznych zrobotyzowanych rąk może również pomóc przy budowaniu urządzeń protetycznych dla rannych żołnierzy. Dziś podstawowy robot kosztuje ok 40000 zł przy czym cena może sie znacznie różnić w zależności co dany robot miałby robić.

Dwie grupy pracują nad tym aby roboty były znacznie tańsze. Jedną z nich jest firma iRobot, w Bedford w stanie Massachusetts. Druga to Sandia National Laboratories w Nowym Meksyku. Ich celem jest, aby ręka robota kosztowała do około 10000 zł, za pomocą technologii off-the-shelf.

Źródło: discovery.com