Robo-taksówki

Taksówki Nissana w Nowym Jorku

Te taksówki Nissan to konwencjonalne pojazdy benzynowe, napędzane przez ludzi. Lecz od jakiegoś czasu Nissan współpracuje z NASA by rozwijać flotę elektrycznych autonomicznych taksówek. Kto zbuduje pierwsze taksówki roboty? Google ma działający prototyp, ale nie ma doświadczenia w produkcji samochodów. Uber tymczasem zna firmę transportową, ale dopiero rozpoczął pracę nad autonomicznymi pojazdami wraz z Carnegie Mellon University.

Dokumenty uzyskane przez IEEE Spectrum sugerują, że pierwszą taksówke zdolną do samodzielnego prowadzania się może być wykonana przez Nissana. W styczniu, Japoński producent ogłosił, że będzie pracować z NASA, aby pokazać proof-of-concept zdalnego sterowania autonomicznych pojazdów w transporcie towarów i ludzi. Dokumenty pokazują, że Nissan stosuje agresywny harmonogram projektu i planuje mieć samochody-prototypy działające w ciągu dwóch lat. Google i Uber są zarówno namawiani do realizacji tego samego celu, więc wyścig o mityczne robo-taksówki jest w trakcie. (Europejskie konsorcjum również uczestniczy w wyścigu.) Nissan od dawna jest mistrzem samoprowadzących się pojazdów, jego przewodniczący i CEO Carlos Ghosn, twierdzi że wprowadzi pojazdy autonomiczne w roku 2018. Firma wykonuje również taksówki, takie jak NV200 “Taxi of Tomorrow”, która zastępuje tradycyjne taksówki Ford Crown Victoria w Nowym Jorku.Model całkowicie elektryczny, e-NV200, jest już w sprzedaży w Europie.

nissan-nasa-ames-acd15-0002-003_0-1424965157954
W pełni elektroniczny i autonomiczny samochód Nissana, zaparkowany przy siedzibie NASA w dolinie krzemowej.

Umowa pomiędzy Nissan Research Center w Dolinie Krzemowej i Ames Research Center NASA wzywa agencję kosmiczną do “zapewnienia wiedzy, do opracowania i przetestowania, kontroli i nadzoru wielu autonomicznych pojazdów do obsługi transportu.” Jeśli brzmi to futurystycznie, to dlatego, że takie jest: projekt obejmie modyfikacje oprogramowania NASA do pracy łazików planetarnych, wizualizacji otoczenia, i kontrolowania ich interfejsów “telerobotic”. NASA pomoże również Nissanowi w zakresie projektowania, rozwoju, testowania i oceny prototypów.

Nissan ma już dobrze prosperujący biznes taksówkowy i jedne z najbardziej rozwiniętych projektów autonomicznych pojazdów na świecie. Jeśli NASA zdoła szybko dostosować swoje technologie łazikowe do nadzoru i kontroli systemów których Nissan potrzebuje, era kosmicznej taksówki-robota może nastać szybciej niż się wydaje.

_________________________
źródło: http://spectrum.ieee.org/cars-that-think/transportation/self-driving/will-nissan-beat-google-and-uber-to-self-driving-taxis
Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany


Napisz komentarz


Imię

Email

Url